ვალდებულება: შენი იდეა ზუგდიდის მერს
ვალდებულების აღწერა: ადგილობრივი თვითმმართველობის რეფორმის ახალი ტალღის მნიშვნელოვან ნაწილს ადგილობრივ დონეზე გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მოქალაქეთა ჩართულობის ახალი მექანიზმების დანერგვა და რეალური შესაძლებლობების შექმნა წარმოადგენს.
ღია მმართველობა საქართველოს 2018-2019 წლების ეროვნული სამოქმედო გეგმის ფარგლებში ქალაქ ზუგდიდის მუნიციპალიტეტმა მიზნად დაისახა ელექტრონული პლატფორმის - „შენი იდეა ზუგდიდის მერს“ - შექმნა. შედეგი: პორტალი შექმნილია; მისი გაცნობის მიზნით, ჩატარებულია შეხვედრები მოსახლეობასთან; პორტალის მეშვეობით შემოსულია 10 წინადადება
ვადა: დაწყების თარიღი - ივნისი 2018, დასრულების თარიღი - დეკემბერი 2019
პასუხისმგებელი უწყება: ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის მერია
აღნიშნული ვალდებულების შესრულებაზე გავლენა იქონია საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს გადაწყვეტილებამ, მუნიციპალიტეტებში ელექტრონული სერვისების დანერგვისა და განვითარების მიზნით, მუნიციპალური მართვის სისტემისათვის (mms.gov.ge) 17 ახალი მოდულის დამატების შესახებ, რომელთაგან ერთ-ერთია - „შენი იდეა ქალაქის მერს“.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ინიციატივით და საქართველოს მთავრობის, მსოფლიო ბანკისა (WB) და შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SDC) დაფინანსებით, საქართველოს მუნიციპალიტეტებში 2019 წელს დაიწყო ერთიანი ელექტრონული სერვისების დანერგვა. პროექტი მუნიციპალიტეტებში ელექტრონული მმართველობის ერთიანი სტანდარტის შექმნას შეუწყობს ხელს.
პროექტის განხორციელების შედეგად, მუნიციპალიტეტებში მოქალაქეები და დაინტერესებული პირები მიიღებენ იმავე სახისა და ხარისხის მომსახურებას, როგორიც ეს დიდ ქალაქებშია შესაძლებელი. სისტემა იძლევა ერთი ფანჯრის პრინციპით ერთი მუნიციპალიტეტის მომსახურების სხვა მუნიციპალიტეტში მიღების შესაძლებლობასაც, რაც გაცილებით ზრდის მომსახურების ხელმისაწვდომობას.
პროექტში ჩართულ მუნიციპალიტეტებს ელექტრონული სისტემის დანერგვაში ეხმარება თბილისის მერიის მუნიციპალური სერვისების განვითარების სააგენტო (MSDA), რომელიც 25 თვის განმავლობაში, (2019-2021 წწ) მუნიციპალიტეტების შეფასების საფუძველზე, განახორციელებს 17 მოდულის ადაპტაციასა და დანერგავს.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, ქალაქ ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის მერიის გადაწყვეტილებით, აღნიშნული ვალდებულების განხორციელების პროცესი წინამდებარე გეგმის ფარგლებში შეჩერებულია, რადგან არ მოხდეს ერთი და იმავე სერვისის როგორც სხვადასხვა პლატფორმაზე არსებობა, ასევე, რესურსების (როგორც ფინანსური, ასევე ადამიანური) არამიზნობრივი ხარჯვა.
სამდივნოს შეფასებით, წინამდებარე თვითშეფასების ანგარიშის ფარგლებში, ვალდებულების შესრულების სტატუსად განისაზღვრა არ შესრულდა. თუმცა, ვალდებულებით გათვალისწინებული მიზანი მიღწეული იქნება მუნიციპალური მართვის სისტემისათვის ახალი მოდულების (მათ შორის - „შენი იდეა ქალაქის მერს“ მოდულის) დამატებით.
პლატფორმის შექმნის უმთავრეს მიზანს მოსახლეობასთან კომუნიკაციის გამარტივება და ქალაქის მერისთვის კონკრეტული იდეის/ინიციატივის შეთავაზების შესაძლებლობის შექმნა წარმოადგენდა. ამასთან, კონცეფცია ითვალისწინებდა უკუკავშირის მექანიზმის ამოქმედებაც, კერძოდ, ყველა შემოსულ იდეაზე მოქალაქისთვის პასუხის გაცემა, რაც ადგილობრივი თვითმმართველობისა და მოქალაქეების ურთიერთთანამშრომლობის გაღრმავებასა და სამოქალაქო პასუხისმგებლობის ამაღლებას შეუწყობდა ხელს.
შეჩერებულია
არ შესრულდა
5.1. პორტალის შექმნის შესახებ დებულების დამტკიცება
პორტალის შექმნის შესახებ დებულება დამტკიცებულია
მაისი 2018
ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის საკრებულო
ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის მერია
ქალაქ ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის მერიის გადაწყვეტილებით, აღნიშნული ვალდებულების განხორციელების პროცესი წინამდებარე გეგმის ფარგლებში შეჩერებულია
5.2. პორტალის შექმნა და ამოქმედება
პორტალი შექმნილია და ფუნქციონირებს
5.3. პორტალის შესახებ მოქალაქეების ინფორმირება
მოქალაქეები ინფორმირებული არიან პორტალის შესახებ

Commitment: Your Idea to the Zugdidi Mayor
Commitment Description: The introduction of novel mechanisms for citizen involvement in the decision-making process at the local level and providing new opportunities for advancement of this process are important components of local self-government reform in Georgia.
Within the framework of the OGP Georgia National Action Plan for 2018-2019, Zugdidi Municipality set a goal of launching an electronic platform Your Idea to the Zugdidi Mayor. Outcome: The portal is established; For the purposes of its introduction, the meetings have been held with citizens; Ten proposals have been submitted through the portal
Timeline: Start date - June 2018, End date - December 2019
Lead Agency: Zugdidi Municipality City Hall
The decision of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia on adding 17 new modules (including Your idea to the City Mayor) to the Municipal Management System (mms.gov.ge) played a significant role in the implementation of the commitment.
It should be noted that the introduction of unified E-services in Georgian municipalities began in 2019 at the initiative of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia and with the financial support of the Government of Georgia, the World Bank (WB) and Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC). The project will foster the elaboration of a unified standard for e-government in municipalities.
As a result, the types and quality of services available for citizens and stakeholders in the municipalities will be the same as they are in big cities. Through the single window principle, the system will also provide opportunity to receive services of one municipality in another, which significantly increases the availability of services.
The Municipal Services Development Agency (MSDA) of the Tbilisi City Hall assists the municipalities involved in the project, and based on the evaluation 17 modules will be adapted and introduced over 25 months (2019-2021).
Given that, Zugdidi Municipality City Hall decided to suspend the implementation of this commitment in order to prevent both, the development of identical services on different platforms and waste of resources (both financial and human).
According to the Secretariat's assessment, the commitment is not implemented in the framework of this Self-assessment Report. However, the goal will be achieved right after adding the new modules to the Municipal Management System (including the Your Idea to the Mayor Module).
The primary reason for launching the platform was to simplify communication with the population and create a tool to offer a specific idea/initiative to the city Mayor. Also, the concept envisaged enactment of the feedback mechanism (in particular, provide a response to all ideas submitted by citizens), in order to facilitate better cooperation between the local self-government and citizens and enhance civic responsibility.
Suspended
Not implemented