ერთიანი ავთენტიფიკაციის სისტემა
ვალდებულება: სახელმწიფო სერვისებზე ხელმისაწვდომობის გაზრდა ერთიანი ავთენტიფიკაციის სისტემის დანერგვის გზით
სახელმწიფო სერვისებზე ხელმისაწვდომობის გაზრდის, ინფორმაციის ღიაობისა და მასზე წვდომის გამარტივების მიზნით, ღია მმართველობა საქართველოს 2018-2019 წლების სამოქმედო გეგმა ითვალისწინებს სსიპ - სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს (სსგს) ვალდებულებას ქვეყანაში ერთიანი ავთენტიფიკაციის სისტემის დანერგვის შესახებ.
აღნიშნულის განხორციელება გულისხმობს ქვეყანაში სანდო და დაცული ონლაინ ავთენტიფიკაციის სისტემის არსებობას, რომელიც ნებისმიერ სახელმწიფო (და პერსპექტივაში კერძო) დაწესებულებას ონლაინ სივრცეში პიროვნების იდენტიფიკაციის ინსტრუმენტების ფართო არჩევანს მისცემს. გარდა ამისა, სერვისების მიმწოდებელ ორგანიზაციებს საშუალება ექნებათ საკუთარი რესურსები სერვისების განვითარებისაკენ მიმართონ და დაზოგონ ის რესურსი, რაც საიდენტიფიკაციო სისტემების ინდივიდუალურად შემუშავებასა და მართვას სჭირდება.
ერთიანი ავთენტიფიკაციის სისტემის დანერგვა მნიშვნელოვნად გაამარტივებს ონლაინ სერვისებზე მოქალაქეების ხელმისაწვდომობას. მათ საშუალება ექნებათ, სახელმწიფო სერვისების მიმწოდებელი უწყებების ყველა ოფიციალურ ვებგვერდზე სერვისების მისაღებად, ავთენტიფიკაციის დროს, გამოიყენონ ერთი და იგივე ინფორმაცია (მომხარებლის სახელი და პაროლი). ამ გზით მოქალაქეები დისტანციურად, ონლაინ მომსახურებით მიიღებენ იმ სერვისებს, რაც მანამდე მხოლოდ პირადი ვიზიტის (მაგ. პასპორტის აღება) ან ვიდეო ზარით იდენტიფიცირების საშუალებით იყო შესაძლებელი. შედეგად, მომხმარებლებს სერვისის მისაღებად აღარ მოუწევთ სხვადასხვა ვებგვერდზე რეგისტრაციის რამდენჯერმე გავლა, რადგან ყველა ჩართულ სისტემაში (იქნება ეს საჯარო თუ კერძო ორგანიზაცია) მათი იდენტიფიცირებისთვის საჭირო ინფორმაცია ავტომატურ რეჟიმში აისახება.
შედეგი: ქვეყანაში განვითარებულია ერთიანი ავთენტიფიკაციის სისტემა
ვადა: დაწყების თარიღი - ივნისი 2018, დასრულების თარიღი - დეკემბერი 2019
OGP მიმართულებები: გამჭვირვალობა, სერვისების ხელმისაწვდომობა, ანგარიშვალდებულება, ინოვაცია და ტექნოლოგიები
პასუხისმგებელი უწყება: სსიპ - სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტო
მიმდინარეობს done iconნაწილობრივ შესრულდა
საანგარიშო პერიოდში, სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტომ ერთიანი ავთენტიფიკაციის მექანიზმის სამართლებრივი შესაბამისობის უზრუნველყოფის მიზნით, მოიკვლია ევროპის ქვეყნების პრაქტიკა, მათ შორის, ითარგმნა ევროკავშირის 910/2014/EC რეგულაცია (eIDAS რეგულაცია). აღნიშნული გულისხმობს ელექტრონული ტრანზაქციებისთვის საჭირო ელ. იდენტიფიკაციისა და სანდო სერვისების კანონმდებლობის დაახლოებას ევროკავშირის სტანდარტებთან.
იმისათვის, რომ დაინტერესებული უწყებებისთვის მარტივი ყოფილიყო ერთიანი ავთენტიფიკაციის სისტემის მათ ბიზნეს პროცესებში ინტეგრაცია, საანგარიშო პერიოდში,  სერვისების მიმწოდებელი უწყებების ჩართულობით ჩატარდა კონსულტაციები. შედეგად, ერთიანი ავთენტიფიკაციის სისტემა დაეფუძნა ორ, საერთაშორისო დონეზე გავრცელებულ ავთენტიფიკაციის სტანდარტს - SAML და OATH, რაც საშუალებას იძლევა, ავთენტიფიკაცია განხორციელდეს, როგორც მომხმარებლის სახელი/პაროლის, ასევე პირადობის დამადასტურებელი მოწმობის საშუალებით.
საანგარიშო პერიოდში, სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს მიერ, პროგრამული ხელსაწყო WSO2-ის გამოყენებით, ერთიანი ავთენტიფიკაციის სისტემა ამოქმედდა საწარმოო რეჟიმში. სისტემის ტესტირების მიზნით, განხორციელდა მისი ინტეგრაცია პორტალ my.gov.ge-სთან და სააგენტოს სატესტო Sharepoint-თან (სააგენტოს შიდა სამომხმარებლო პორტალი და ცოდნის ბაზის სისტემა).  უწყების მიერ ერთიანი ავთენტიფიკაციის სისტემა ასევე ინტეგრირდა სააგენტოს დისტანციურ სერვისებში, კერძოდ, ელექტრონული ხელმოწერის პორტალის პროგრამულ უზრუნველყოფაში, რომელიც სააგენტოს ვებგვერდზე საპილოტე რეჟიმშია გაშვებული. აღნიშნული სისტემა მოქალაქეებს საშუალებას აძლევს, ატვირთონ ხელმოსაწერი ელექტრონული დოკუმენტები ვებპორტალზე, გაუზიარონ ისინი სხვებს ხელმოსაწერად ან დასათვალიერებლად, გაახანგრძლივონ მოკლევადიანი ხელმოწერები "არქივის" ფორმატებამდე და გადაამოწმონ დოკუმენტზე განხორციელებული ხელმოწერების უტყუარობა.
სამოქმედო გეგმის მიხედვით, ვალდებულების განხორციელების ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ეტაპი გულისხმობდა ერთიანი ავთენტიფიკაციის სისტემის სხვა უწყებებისთვის მიწოდების მიზნით საკანონმდებლო ცვლილებების მომზადებასა და ინიცირებას. აღნიშნული საკანონმდებლო ცვლილებების საჭიროება რამდენიმე ფაქტორმა განაპირობა:
• ავთენტიფიკაციისთვის სამართლებრივი ძალის მინიჭება;
• კვალიფიციურ ელექტრონულ ხელმოწერასა და ავთენტიფიკაციას შორის ზღვრის გავლება;
• ევროკავშირის eIDAS რეგულაციასთან შესაბამისობის უზრუნველყოფა.
საანგარიშო პერიოდში აღნიშნული საკანონმდებლო ცვლილებები არ მომზადებულა და შესაბამისად, არ მომხდარა მათი ინიცირება.
სამდივნოს შეფასებით, ვალდებულება გეგმით განსაზღვრულ ვადებში ნაწილობრივ შესრულდა. ერთიანი ავთენტიფიკაციის სისტემა საწარმოო რეჟიმში გაეშვა და ინტეგრირდა სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს sharepoint სისტემასთან, თუმცა ერთიანი ავთენტიფიკაციის სისტემის სხვა უწყებებისთვის მისაწოდებლად საკანონმდებლო ცვლილებები არ მომზადებულა და აღნიშნული სისტემა არ ინტეგრირებულა სხვა ორგანიზაციების სისტემებში.
საკონტაქტო პირი: ეკატერინე მრულიშვილი - კვლევებისა და პროექტების განვითარების სამსახურის უფროსი
3.1 ერთიანი ავთენტიფიკაციის სისტემის საწარმოო რეჟიმში გაშვება და სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს sharepoint ან არასაჯარო გამოყენების სხვა სისტემასთან ინტეგრაცია
ერთიანი ავთენტიფიკაციის სისტემა გაშვებულია საწარმოო რეჟიმში და ინტერირებულია სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს sharepoint სისტემასთან
სსიპ - სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტო
საანგარიშო პერიოდში, სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს მიერ, პროგრამული ხელსაწყო WSO2-ის გამოყენებით, ერთიანი ავთენტიფიკაციის სისტემა ამოქმედდა საწარმოო რეჟიმში. სისტემის ტესტირების მიზნით, განხორციელდა მისი ინტეგრაცია პორტალ my.gov.ge-სთან და სააგენტოს სატესტო Sharepoint-თან (სააგენტოს შიდა სამომხმარებლო პორტალი და ცოდნის ბაზის სისტემა).
3.2 ერთიანი ავთენტიფიკაციის სისტემის ინტეგრაცია სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს დისტანციურ სერვისებში
ერთიანი ავთენტიფიკაციის სისტემა ინტეგრირებულია სააგენტოს დისტანციურ სერვისებში
ივლისი 2018
საანგარიშო პერიოდში სისტემა ინტეგრირებულია მხოლოდ სააგენტოს ელ. ხელმოწერის პორტალის პროგრამულ უზრუნველყოფაში
done iconნაწილობრივ შესრულდა
3.3 ერთიანი ავთენტიფიკაციის სისტემის სხვა უწყებებისთვის მისაწოდებლად საკანონმდებლო ცვლილებების მომზადება და ინიცირება
საკანონმდებლო ცვლილებები მომზადებული და ინიცირებულია
საანგარიშო პერიოდში საკანონმდებლო ცვლილებები არ მომზადებულა და შესაბამისად, არ მომხდარა მათი ინიცირება
3.4 ერთიანი ავთენტიფიკაციის სისტემის ინტეგრირება სხვა ორგანიზაციების სისტემებში
ერთიანი ავთენტიფიკაციის სისტემა ინტეგრირებულია: 1. 2019 წლის პირველი კვარტალის ბოლომდე სულ მცირე 1 ორგანიზაციის (გარდა თავად სააგენტოსი) სისტემაში 2. 2019 წლის ბოლომდე სულ მცირე 10 ორგანიზაციის სისტემაში
2019 წლის 31 დეკემბრის მონაცემებით, ერთიანი ავთენტიფიკაციის სისტემა მხოლოდ სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს სისტემაშია დანერგილია

Commitment: Increasing access to public services through introduction of UAS
Commitment Description: To increase the availability of public services, the openness of information, and simplification of access to it, OGP Georgia Action Plan for 2018-2019 envisions LEPL - Public Service Development Agency's commitment to introduce a Unified Authentication System (UAS) in the country.
Implementation of the above implies the existence of a reliable and protected system of online authentication which will enable any public (and in a long-term perspective to a private) agency with a wide choice of online personal identification tools. In addition, service-providing organizations will be able to direct their resources towards the development of services and spare the resources required for individual development and management of the identification systems.
The introduction of a UAS will significantly simplify citizens’ access to online services. They will be able to use the same information (username and password) during the authentication to receive services on all official web pages of public service-providing agencies. Thus, the citizens will receive the services remotely, in an online mode, which had only been possible through identification by a video call. As a result, the users will no longer have to register on several websites to receive the service, as the information required for their identification in all switched systems (be it public or private organization) will be automatically reflected. Outcome: A UAS is developed in the country
Timeline: Start date - June 2018, End date - December 2019
OGP Thematic Areas: Transparency, Access to Services, Accountability, Innovation and Technology
Lead Agency: LEPL - Public Service Development Agency
In the reporting period, to make it simple for the interested agencies to integrate a UAS into their business processes, consultations were held with service-providing agencies. As a result, the UAS was based on two internationally spread authentication standards – SAML and OATH, making it possible to conduct authentication through both username/password and ID card.
In the reporting period, Public Service Development Agency activated a UAS in a production mode. To test the system, it was integrated with the portal my.gov.ge and a test Sharepoint (internal user portal and knowledge base system) system of the Agency. The Agency also integrated the UAS into remote services of the Agency, specifically, into the software of the electronic signature portal, which is launched in a pilot mode on the Agency web page. The above system enables citizens to upload the electronic documents that need to be signed on the web portal and to share them with others to sign or to view, to extend the term of short-term signatures up to “archive” formats and to check the authenticity of the signatures on the document.
According to the Action Plan, one of the most important milestones of the commitment is the preparation and initiation of legislative changes to provide the UAS to other agencies. Several factors caused the need to prepare the above legislative changes:
According to the Secretariat’s assessment, the commitment is partially implemented within the planned timeframe. A UAS was launched in the production mode and integrated with the Public Service Development Agency's Sharepoint system. However, no legislative changes have been prepared to provide the UAS to the other agencies. The system has not been integrated into the systems of other organizations.
Contact point: Ekaterine Mrulishvili - Head of Research and Projects Development Unit
In the reporting period, in order to provide legal compliance of the Unified Authentication mechanism, Public Service Development Agency studied the European countries' practice, which included the translation of Regulation 910/2014/EC (eIDAS Regulation). The above implies harmonizing the legislation related to electronic identification and reliable services required for electronic transactions with the European Union standards.
- Validation of authentication
- Drawing a line between the qualified electronic signature and the authentication
- Enabling compliance with eIDAS regulation.
3.1 Launching the UAS in the operating mode and integration with the PSDA share-point or other system of nonpublic use
3.1 The UAS is launched in the operating mode and is integrated with the PSDA share-point system
LEPL - Public Service Development Agency
In the reporting period, Public Service Development Agency activated a UAS in a production mode. To test the system, it was integrated with the portal my.gov.ge and a test Sharepoint (internal user portal and knowledge base system) system of the Agency.
3.2 The UAS integration into distant services of the PSDA
The UAS is integrated in the distance services of the agency
The system is integrated only in the signature portal software of the Agency in the reporting period
3.3 Preparation and initiation of legislative amendments for delivery of the UAS to other agencies
Legislative amendments have been prepared and initiated
No legislative amendments have been prepared in the reporting period
3.4 The UAS integration into systems of other organizations
The USA has been integrated into: 1. Before the end of the first quarter of 2019, in the system of 1 organization at least (apart from the Agency itself). 2. Before the end of 2019, in the system of 10 organizations at least