ვალდებულება: ეფექტიანი მმართველობისა და მოქალაქეთა ჩართულობის ინოვაციური მეთოდების დანერგვა
ვალდებულების აღწერა: ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საკრებულო და მერია აქტიურად მუშაობენ მოსახლეობისთვის გაწეული სერვისების დახვეწასა და პროგრამულ ბიუჯეტში წარმოდგენილი ინდიკატორების მონიტორინგის სისტემის დანერგვაზე. წინამდებარე ვალდებულების მიზანია ადგილობრივი თვითმმართველობის მიერ მოსახლეობისთვის გაწეული სერვისების შეფასების და მოსახლეობის კმაყოფილების ხარისხის გაზომვის სისტემის დანერგვა, რაც გააძლიერებს გადაწყვეტილების მიღების პროცესში საზოგადოების ინფორმირებასა და ჩართულობას. შედეგი: - ა(ა)იპ-ების მიერ გაცემული სერვისების შეფასებისა და მოქალაქეთა კმაყოფილების დონის გაზომვის სისტემა დანერგილია - მოსახლეობისთვის მიწოდებული სერვისების შეფასება და აღნიშნულის შესახებ მოსახლეობისთვის ანგარიშების წარდგენა წელიწადში 2-ჯერ ტარდება - თვითმმართველობა განათლებისთვის" ფარგლებში საინფორმაციო შეხვედრები ახალგაზრდებისთვის გამართულია
ვადა: დაწყების თარიღი - სექტემბერი 2018, დასრულების თარიღი - სექტემბერი 2019
პასუხისმგებელი უწყება: ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის მერია და საკრებულო
პარტნიორების სამუშაო შეხვედრაზე გადაწყდა, რომ კვალიფიციურ დამკვირვებლებად მოწვეულ იყვნენ ახალგაზრდები (საჯარო სკოლების უფროსკლასელი მოსწავლეები). "თვითმართველობა განათლების" ფარგლებში ჩატარდა საინფორმაციო-საგანმანათლებლო შეხვედრები და შეირჩა მოხალისეები, რომლებიც აქტიურად ჩაერთვნენ პროცესში. 2019 წლის აგვისტოში, კვალიფიციურ დამკვირვებელთა ჯგუფმა წინასწარ შედგენილი კრიტერიუმების საფუძველზე ქალაქ ოზურგეთისა და სოფელ ნატანების ტერიტორიაზე აწარმოა კვლევა და გამოკითხა 300 რესპოდენტი.
აღნიშნული აქტივობის შედეგად მომზადდა ანგარიში, რომელშიც აისახა რეკომენდაციები მონიტორინგის ინდიკატორებთან დაკავშირებით. მოსახლეობის გამოკითხვიდან მიღებული ინფორმაციის გაანალიზების საფუძველზე გადაიხედა არსებული ინდიკატორები და დაკორექტირდა რიგი სერვისის მენეჯმენტი. აღნიშნული შეეხო იდენტიფიცირებული პრობლემების 2/3 ნაწილს.
საანგარიშო პერიოდში განხორციელდა პროექტი „თვითმმართველობა განათლებისთვის“. თვითმმართველობის მნიშვნელობის პოპულარიზაციის, გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში ახალგაზრდების მონაწილეობის წახალისებისა და ცნობიერების ამაღლების მიზნით გამართულ ღონისძიებები მუნიციპალიტეტის პარტნიორი სამოქალაქო საზოგადოების მხარდაჭერითა და ჩართულობით გაიმართა. პროექტის ფარგლებში მუნიციპალიტეტში ჩატარდა რიგი ინფორმაციული და საგანმანათლებლო ღონისძიებები, რაზეც სამდივნოს სრულყოფილი ინფორმაცია წარედგინა.
სამდივნოს შეფასებით, ვალდებულება გეგმით გათვალისწინებულ ვადებში სრულად შესრულდა.
საანგარიშო პერიოდში ეფექტიანი მმართველობისა და მოქალაქეთა ჩართულობის ინოვაციური მეთოდების დანერგვის უზრუნველსაყოფად სამოქალაქო აქტივისტების, არასამთავრობო ორგანიზაციების, მედიის წარმომადგენლების, ექსპერტებისა და საჯარო პირებისგან შემდგარმა სამუშაო ჯგუფმა შეიმუშავა SMART ინდიკატორები ოზურგეთის მუნიციპალური სერვისების მიწოდების მონიტორინგის მიზნით.
8.1. მომსახურების მიწოდების შეფასებისთვის ინდიკატორების განსაზღვრისათვის დაგეგმვის ჯგუფის შექმნა
ჯგუფი შექმნილია
აგვისტო 2018
ფორუმის მონაწილე არასამთავრობო ორგანიზაციები; საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკა
ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის მერია და საკრებულო
8.2. ინდიკატორების გაზომვის მიზნით კვალიფიცირებულ დამკვირვებელთა სამუშაო ჯგუფის შექმნა
სამუშაო ჯგუფი შექმნილია
8.3. მომსახურების მიწოდების შესახებ მონაცემთა შეგროვება
მომსახურების მიწოდების შესახებ მონაცემები შეგროვებულია
2019 წლის აგვისტოში, კვალიფიციურ დამკვირვებელთა ჯგუფმა წინასწარ შედგენილი კრიტერიუმების საფუძველზე ქალაქ ოზურგეთისა და სოფელ ნატანების ტერიტორიაზე აწარმოა კვლევა და გამოკითხა 300 რესპოდენტი. აღნიშნული აქტივობის შედეგად მომზადდა ანგარიში, რომელშიც აისახა რეკომენდაციები მონიტორინგის ინდიკატორებთან დაკავშირებით.
8.4. შედეგების ინდიკატორებთან შედარება და სერვის მენეჯმენტის კორექტირება
შედეგები ინდიკატორებთან შედარებულია და საჭიროების შემთხვევაში, სერვის მენეჯმენტი კორექტირებულია
მოსახლეობის გამოკითხვიდან მიღებული ინფორმაციის გაანალიზების საფუძველზე გადაიხედა არსებული ინდიკატორები და დაკორექტირდა რიგი სერვისის მენეჯმენტი. აღნიშნული შეეხო იდენტიფიცირებული პრობლემების 2/3 ნაწილს.
8.5. პროექტის „თვითმმართველობა განათლებისთვის“ დანერგვა – თვითმმართველობის მნიშვნელობის პოპულარიზაცია და გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში ახალგაზრდების ჩართულობის წახალისება (ცნობიერების ამაღლების ღ
ცნობიერების ამაღლების ღონისძიებები გამართულია

Introduction of innovative methods for effective governance and citizen involvement
Commitment Description: Ozurgeti Municipality Assembly and City Hall are actively working on improving public services and introducing a monitoring system for the program budget indicators. This commitment is designed to introduce the system for evaluating the public services delivered by the local self-government and measuring the degree of public satisfaction, which will enhance public awareness and involvement in the decision-making process. Outcome: - The system of assessing the service rendered by self-government to population and measuring the citizen satisfaction level has been introduced; - Assessment of services delivered to population and its outcomes informing to population takes place twice per annum; - Information meetings within the framework of the project "Self-government for Education” have been held.
Timeline: Start date - September 2018, End date - September 2019
SDG: 16 Peace and Justice Strong Institutions
Lead Agency: Ozurgeti Municipality City Hall and Municipality Council (Assembly)
Completed done iconFully implemented
During the reporting period, the working group consisting of civic activists, NGOs, media representatives, experts, and public figures have developed SMART indicators to monitor service delivery in Ozurgeti municipality in order to ensure effective governance and introduce innovative citizen involvement methods.
At the partners' working meeting, it was decided that young people (high school seniors) would be invited as qualified observers. The outreach and information meetings were held within the initiative ‘Self-government for Education’, and the selected volunteers got actively involved in the process. In August 2019, the group of qualified observers conducted a survey of 300 respondents in the area of Ozurgeti City and the village of Natanebi based on predefined criteria.
As a result, the report was prepared to reflect the recommendations regarding the monitoring indicators. The existing indicators were revised according to the information obtained through the population survey and the management of a number of services was adjusted. This referred to 2/3 of the identified problems.
The Self-government for Education project was implemented during the reporting period. Activities designed to promote the significance of self-governance, encourage youth participation in decision-making, and raise awareness were held with the support and involvement of the municipality's partner civil society organizations. Within the framework of the project, a number of outreach events were held in the municipality, and the relevant information was fully provided to the Secretariat.
According to the Secretariat's assessment, the commitment is fully implemented within the Action Plan timeline.
8.1. Setting up a planning group for identifying the service delivery assessment indicators.
A planning group has been set up
Forum member NGOs; National Parliamentary Library of Georgia
Ozurgeti Municipality City Hall and Municipality Council (Assembly)
During the reporting period, the working group consisting of civic activists, NGOs, media representatives, experts, and public figures has developed SMART indicators to monitor service delivery in Ozurgeti municipality in order to ensure effective governance and introduce innovative citizen involvement methods.
8.2. Setting up a working group of skilled observers for measuring the indicators
A working group has been set up
At the partners' working meeting, it was decided that young people (high school seniors) would be invited as qualified observers. The outreach and information meetings were held within the initiative ‘Self-government for Education’, and the selected volunteers got actively involved in the process. In August 2019, the group of qualified observers conducted the survey of 300 respondents in the area of Ozurgeti City and village of Natanebi based on predefined criteria.
8.3. Collection of service delivery data
Service delivery data have been collected
In August 2019, the group of qualified observers conducted the survey of 300 respondents in the area of Ozurgeti City and village of Natanebi based on predefined criteria. As a result, the report was prepared to reflect the recommendations regarding the monitoring indicators.
8.4. Comparing the results with the indicators and adjusting the service management
The results are compared with the indicators and, if necessary, the service management is adjusted
The existing indicators were revised according to the information obtained through the population survey and the management of a number of services was adjusted. This referred to 2/3 of the identified problems.
8.5. Introduction of the project “Selfgovernment for Education” – promotion of the self-government importance and encouragement of the youth engagement in the decision-making process (conduct of aware
Awareness raising activities have been conducted
The Self-government for Education project was implemented during the reporting period. Activities designed to promote the significance of self-governance, encourage youth participation in decisionmaking, and raise awareness were held with the support and involvement of the municipality's partner civil society organizations. Within the framework of the project, a number of outreach events were held in the municipality, and the relevant information was fully provided to the Secretariat.