ვალდებულება: სასამართლო გადაწყვეტილებების ერთიან ბაზაში გამოქვეყნება და საძიებო სისტემის შექმნა
ვალდებულების აღწერა: სასამართლო გადაწყვეტილებების პროაქტიული ხელმისაწვდომობა გამჭვირვალე სასამართლო სისტემის უმნიშვნელოვანესი კომპონენტი და წინაპირობაა. საქართველო იმ გამონაკლის ქვეყნებშია, სადაც ღია მმართველობის სამოქმედო გეგმის განხორციელებაში სასამართლო ხელისუფლებაც მონაწილეობს. საქართველოს უზენაესმა სასამართლომ ღია მმართველობა საქართველოს 2016-2017 წლების სამოქმედო გეგმის ფარგლებში საერთო სასამართლოებში გადაწყვეტილებების ხელმისაწვდომობის წესები, ძირითადი მიმართულებებისა და პრინციპების დადგენის ერთიანი სტანდარტი ჩამოაყალიბა. წესის დამტკიცების შემდგომ საერთო სასამართლოებში დაიწყო გადაწყვეტილებების გამოქვეყნების ერთიანი წესის დანერგვა და სასამართლო გადაწყვეტილებების ერთიანი რეესტრის ვებგვერდის - www.info.court.ge-ს გაუმჯობესებისთვის საჭირო სამუშაოები.
სამოქალაქო საზოგადოების რეკომენდაციით და ღია საზოგადოების ფონდის (OSGF) ინიციატივით, საქართველოს ღია მმართველობის 2018-2019 წლების გეგმა ითვალისწინებს სასამართლო გადაწყვეტილებების ერთიან ბაზაში გამოქვეყნებასა და მათი ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფას, რაც სასამართლო სისტემის გამჭვირვალობას, ანგარიშვალდებულებასა და ეფექტიანობის გაუმჯობესებას შეუწყობს ხელს. სამოქმედო გეგმის განხორციელების პროცესში ვალდებულება საქართველოს უზენაესი სასამართლოსგან საქართველოს იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ გადაიბარა. შედეგი: სასამართლო გადაწყვეტილებების ერთიანი ბაზა შექმნილია
ვადა: დაწყების თარიღი - ივლისი 2018, დასრულების თარიღი - დეკემბერი 2019
პასუხისმგებელი უწყება: საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭო
გამომდინარე იქედან, რომ სასამართლოების გადაწყვეტილების გამოქვეყნებისთვის შექმნილი თავდაპირველი ვებგვერდი (info.court.ge) ხარვეზებით ფუნქციონირებდა, გადაწყდა ახალი პლატფორმის შექმნა - www.ecd.court.ge, რომელიც 2019 წლის ივნისში ამოქმედდა სატესტო რეჟიმში.
სამოქმედო გეგმის შესაბამისად, საანგარიშო პერიოდში აღნიშნულ ვებგვერდზე გამოქვეყნებულია სამივე ინსტანციის სასამართლოს მიერ მიმდინარე, 2019 და 2018 წლებში მიღებული გადაწყვეტილებები და დანერგილია ერთიანი ბაზის საძიებო სისტემა. არქივის ვებგვერდზე ატვირთვისთვის განსახორციელებელი აქტივობები დაიწყება მას შემდეგ, რაც დაშტრიხვის პროცედურასთან დაკავშირებით შესაბამისი საკანონმდებლო აქტი დამტკიცდება. ვებგვერდის სრულად ამოქმედება დამოკიდებულია სხვადასხვა გარე ფაქტორზე და მიმდინარე წლის ბოლოს იგეგმება.
საქართველოს კანონმდებლობის მიხედვით, ვებგვერდზე წარმოდგენილი დოკუმენტები დაშტრიხულია პერსონალური ინფორმაციის დაცვის უზრუნველსაყოფად. მომხმარებელს საშუალება აქვს სასამართლოს გადაწყვეტილება გადმოტვირთოს და იხილოს როგორც ბეჭდურ, ისე ტექსტურ ფორმატში.
გარდა ზემოთ მოცემული პარამეტრებისა, სისტემაში მითითებულია შეტყობინებების პერიოდი. შესაბამისად, ეს მოდული სრულად არის ამოქმედებული.
✓ საქმის ნომერი
✓ მიმდინარე საქმის თარიღი/პერიოდი
✓ სასამართლოს დასახელება
✓ საქმის კატეგორია
✓ მოსამართლის სახელი/გვარი.
გარდა ზემოთ მოცემული პარამეტრებისა, ძიების შედეგებს თან ერთვის დამატებითი ინფორმაცია სხდომის ოთახის ნომრისა და საქმის მხარეების შესახებ. შესაბამისად, სასამართლო სხდომების მოდული სრულად ფუნქციონირებს.
სამდივნოს შეფასებით, ვალდებულება გეგმით გათვალისწინებულ ვადებში უმეტესწილად შესრულდა, რადგან, ვალდებულების ორი ეტაპი სრულად არ განხორციელებულა: სასამართლოს დაშტრიხული გადაწყვეტილებების და საბოლოო დოკუმენტების ძებნის საძიებო მოდული შექმნილია, თუმცა, მხოლოდ მიმდინარე, 2019 და 2018 წლების მიხედვით; ფუნქციონირებს სასამართლოში საქმის შემომტანის ვებსივრცე, თუმცა, მხოლოდ პირველი ინსტანციის ფარგლებში
საკონტაქტო პირი: ირაკლი გოცირიძე, სასამართლო გადაწყვეტილებების ერთიანი ბაზის შექმნა, gociridzeirakli@gmail.com
აღსანიშნავია, რომ საანგარიშო პერიოდში, 2019 წლის დასაწყისიდან, სასამართლო ხელისუფლების გამჭვირვალობისა და ხელმისაწვდომობის გასაუმჯობესებლად დაიწყო ახალ ვებგვერდზე მუშაობა, რათა ერთიან პლატფორმაზე თავმოყრილიყო ყველა ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილებები. 2019 წლის გაზაფხულს საქართველოს უზენაეს სასამართლოს, სსიპ - საერთო სასამართლოების დეპარტამენტსა და საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს შორის გაფორმდა ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი, რომელიც გულისხმობდა სასამართლო გადაწყვეტილებების საერთო ბაზისა და საძიებო სისტემის შექმნას.
- სასამართლო აქტები (სამივე ინსტანცია)
- საჯარო შეტყობინებები (სამივე ინსტანცია)
- სასამართლო სხდომები (სამივე ინსტანცია)
- ჩემი კაბინეტი (პირველი ინსტანცია)
1. სასამართლო გადაწყვეტილებების ერთიანი ბაზისთვის საძიებო სისტემის ტექნიკური დავალების შემუშავება
სასამართლოს დაშტრიხული გადაწყვეტილებების და საბოლოო დოკუმენტების ძებნის საძიებო მოდული ამოქმედებულია
ივლისი 2018
საერთო სასამართლოები
საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭო
შემუშავდა სასამართლო გადაწყვეტილებების ერთიანი ბაზისთვის საძიებო სისტემის ტექნიკური დავალება და 2019 წლის ივნისში სატესტო რეჟიმში ამოქმედდა ვებგვერდი ecd.court.ge.
2. ერთიანი ბაზის საძიებო სისტემის შექმნა და დანერგვა
ერთიანი ბაზის საძიებო სისტემა შექმნილია და დანერგილია
საანგარიშო პერიოდში ecd.court.ge ვებგვერდზე დაინერგა ერთიანი ბაზის საძიებო სისტემა.
3. სასამართლო გადაწყვეტილებების ერთიან ბაზაში გამოქვეყნება
სასამართლო გადაწყვეტილებები ერთიან ბაზაში გამოქვეყნებულია
საანგარიშო პერიოდში ecd.court.ge ვებგვერდზე გამოქვეყნებულია სამივე ინსტანციის სასამართლოს მიერ მიმდინარე, 2019 და 2018 წლებში მიღებული გადაწყვეტილებები. საქართველოს კანონმდებლობის მიხედვით, ვებგვერდზე წარმოდგენილი დოკუმენტები დაშტრიხულია პერსონალური ინფორმაციის დაცვის უზრუნველსაყოფად. მომხმარებელს საშუალება აქვს სასამართლოს გადაწყვეტილება გადმოტვირთოს და იხილოს როგორც ბეჭდურ, ისე ტექსტურ ფორმატში.
4. (1) საჯარო შეტყობინებების (2) სასამართლოში საქმის შემომტანის ვებსივრცის და (3) ჩანიშნული სხდომების საძიებო მოდულის ამოქმედება
საჯარო შეტყობინებების გამოქვეყნების მოდული ამოქმედებულია; სასამართლოში საქმის შემომტანის ვებსივრცე ხელმისაწვდომია; ჩანიშნული სხდომების საძიებო მოდული ფუნქციონირებს.
ვებსაიტზე ფუნქციონირებს საჯარო შეტყობინების, სასამართლოში საქმის შემომტანის ვებსივრცე და ჩანიშნული სხდომების საძიებო მოდული, თუმცა სასამართლოში საქმის შემომტანის ვებსივრცე მხოლოდ პირველი ინსტანციის ფარგლებში მოქმედებს.

Commitment: Publication of court decisions on a unified database and creating of the retrieval system
Commitment Description: The court decisions' proactive availability is a significant component of and precondition for a transparent judicial system. Georgia is among those exceptions where the judicial branch of government is involved in implementing the Open Governance Action Plan. Under the 2016-2017 Action Plan of the Open Government Georgia, the Supreme Court of Georgia has developed accessibility rules for the common courts’ decisions, common standards for the elaboration of main directions and principles. After the approval of the rules, the introduction of the general rules for publishing decisions of the common courts has started, together with the necessary activities for improving special website - unified registry of court decisions – www.info.court.ge
Upon recommendations from the civil society and the initiative of the Open Society Georgia Foundation (OSGF), the 2018-2019 Action Plan of Open Government Georgia entails the publication of the court decisions on the unified database and ensuring their availability, which will support the transparency, accountability, and effectiveness of the judicial system. During the Action Plan implementation, the commitment was taken over from the Supreme Court of Georgia to the High Council of Justice of Georgia. Outcome: A unified database of court decisions has been created
Timeline: Start date - July 2018, End date - December 2019
Lead Agency: High Council of Justice of Georgia
In Spring of 2019, the Supreme Court of Justice, the Department of Common Courts, and the Ministry of Finance of Georgia signed a memorandum of understanding, which envisaged developing a common database and search system for the court decisions.
As the original website for publishing court decisions (info.court.ge) was malfunctioning, it was decided to create a new platform – www.ecd.court.ge, currently operating in a test mode.
According to the Action Plan, during the reporting period, the decisions of the current year, of the years 2019 and 2018 by the courts of all three instances are published on the website and a retrieval system for a unified database is activated. The uploading of the archives to the website will start after the approval of the relevant legal act for redaction procedures. The website's full activation depends on different outside factors and is planned for the end of this year.
According to Georgian legislation, the documents published on the website are anonymized to protect personal information. The user can download the court decision in both print and text formats.
✓ Case Number
✓ Notice Publication Date/Period
✓ Name of the Specific Court
✓ Type of the Public Announcement
✓ Name of the party to/recipient of the Public Announcement
Apart from the parameters listed above, the system includes the notice period. Therefore, this module is fully functioning.
Apart from the parameters listed above, search results include additional information on the hearing room number and the parties to the case. Therefore, the court hearing module is fully functional.
According to the Secretariat’s assessment, the commitment is mostly implemented within the planned timeframe, as two milestones of the commitment are not fully implemented: the search module for the redacted court decisions and final documents is created, however, only for the current year, as well as for 2019 and 2018; webspace for litigant is operational, however only for the first instance court cases
During the reporting period, starting from early 2019, in order to improve the transparency of the judicial system and availability of all types of court decisions on a unified platform, the development of a new website has started
- Judicial Acts (All three instances)
- Public Announcements (All three instances)
- Court Hearings (All three instances)
- My Cabinet (First instance)