ქუთაისის მუნიციპალიტეტში შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა პოლიტიკურ და საზოგადოებრივ ცხოვრებაში სრულფასოვანი მონაწილეობის გაუმჯობესება
ვალდებულება: ქუთაისის მუნიციპალიტეტში შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა პოლიტიკურ და საზოგადოებრივ ცხოვრებაში სრულფასოვანი მონაწილეობის გაუმჯობესება
ვალდებულების აღწერა: ღია მმართველობა საქართველოს 2018-2019 წლების ეროვნული სამოქმედო გეგმის ფარგლებში, ქუთაისის მუნიციპალიტეტმა შშმ პირების გადაწყვეტილებისა თუ სერვისების მიღების პროცესში სრულფასოვანი ჩართულობის უზრუნველყოფის მიზნით, ადმინისტრაციული შენობების შშმ პირთა მოთხოვნების შესაბამისად ადაპტირება დაისახა მიზნად. შედეგი: მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციული შენობა ადაპტირებულია და შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებს აქვთ შესაძლებლობა სრულფასოვნად ჩაერთონ მუნიციპალიტეტის პოლიტიკურ და საზოგადოებრივ ცხოვრებაში
ვადა: დაწყების თარიღი - ოქტომბერი 2018, დასრულების თარიღი - დეკემბერი 2020
OGP მიმართულებები: სერვისების ხელმისაწვდომობა, ანგარიშვალდებულება, ჩართულობა
პასუხისმგებელი უწყება: ქუთაისის მუნიციპალიტეტის მერია
დასრულდა done iconსრულად შესრულდა
საანგარიშო პერიოდში USAID/GGI-ის დაქირავებული ექსპერტის მიერ განხორციელდა საქართველოს კანონმდებლობით განსაზღვრულ მოთხოვნებთან მიმართებაში მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციული შენობის შესაძლებლობების ანალიზი და მომზადდა შესაბამისი ანგარიში.
გამომდინარე იქიდან, რომ ქუთაისის მუნიციპალიტეტის მერიამ მიიღო გადაწყვეტილება მერიის შენობის ცვლილებასთან დაკავშირებით, წარმოდგენილი ვალდებულების დარჩენილი ორი ეტაპი (საჭიროებების განსაზღვრა და შენობის ადაპტაციისთვის საჭირო ტექნიკური დავალების შემუშავება და შენობის ადაპტირება შშმ პირთა მოთხოვნების შესაბამისად) საანგარიშო პერიოდში ვერ განხორციელდა, რადგან მერიას გადაეცა ახალი შენობა, რომელიც უკვე ადაპტირებულია შშმ პირთა საჭიროებებზე, შესაბამისად, ვალდებულების მიზანი მიღწეულია.
სამდივნოს შეფასებით, ვალდებულებით გათვალისწინებული მიზანი მიღწეულია, რადგან ქ. ქუთაისის მერიის ახალი შენობა ადაპტირებული იქნება შშმ პირთა საჭიროებებზე, შესაბამისად, ვალდებულების სტატუსად განისაზღვრა სრულად შესრულდა.
3.2.1. მუნიციპალიტეტების ადმინისტრაციული შენობის შესაძლებლობების ანალიზი საქართველოში არსებული კანონმდებლობით განსაზღვრულ მოთხოვნებთან მიმართებით
ჩატარებულია მუნიციპალიტეტების ადმინისტრაციული შენობის შესაძლებლობების ანალიზი საქართველოში არსებული კანონმდებლობით განსაზღვრულ მოთხოვნებთან მიმართებით
შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) პროგრამა დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივა საქართველოში (GGI) (განხორციელების მხოლოდ პირველი და მეორე ეტაპი)
ქუთაისის მუნიციპალიტეტის მერია
საანგარიშო პერიოდში USAID/GGI-ის დაქირავებული ექსპერტის მიერ განხორციელდა საქართველოს კანონმდებლობით განსაზღვრულ მოთხოვნებთან მიმართებაში მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციული შენობის შესაძლებლობების ანალიზი და მომზადდა შესაბამისი ანგარიში
3.2.2. საჭიროებების განსაზღვრა და შენობის ადაპტაციისთვის საჭირო ტექნიკური დავალების შემუშავება
შეჩერებულია
საჭიროებები განსაზღვრულია და შენობის ადაპტაციისთვის საჭირო ტექნიკური დავალება შემუშავებულია
ძველი შენობისათვის საჭიროებების განსაზღვრა და შესაბამისი ტექნიკური დავალების შემუშავება აღარ წარმოადგენს საჭიროებას
3.2.3. შენობის ადაპტირება შშმ პირთა მოთხოვნების შესაბამისად
შენობა ადაპტირებულია შშმ პირთა მოთხოვნების შესაბამისად
ქ. ქუთაისის მერიისთვის გადაცემული ახალი შენობა ადაპტირებულია შშმ პირთა საჭიროებებზე, შესაბამისად, ვალდებულების მიზანი მიღწეულია.

Improving the full-scale engagement and participation of PWDS in the political and social life of Kutaisi Municipality
Commitment: Improving the full-scale engagement and participation of PWDS in the political and social life of Kutaisi Municipality
Commitment Description: Within the framework of the OGP Georgia National Action Plan 2018-2019, Kutaisi Municipality aimed to adapt administrative buildings according to the needs of PWDs, in order to ensure their full involvement in the decision-making and service delivery processes. Outcome: The municipality administration building has been adapted and PWDS have a possibility of adequate engagement in the political and social life of the municipality
Timeline: Start date - October 2018, End date - December 2020
OGP Thematic Areas: Access to Services, Accountability, Engagement
Lead Agency: Kutaisi Municipality Ciity Hall
Following the decision of Kutaisi City Hall on changing the City Hall building, the remaining two milestones of commitment (needs identification, development of technical assignment for the building modification and adaptation of building in accordance with the requirements of PWDs) are not implemented during the reporting period, as a new building of the City Hall has already been adapted to the needs of persons with disabilities. Therefore, the goal of the commitment has been achieved.
According to the Secretariat's assessment, the goal envisaged by the commitment has been achieved, as the new building of Kutaisi City Hall will be adapted to the needs of persons with disabilities. Therefore, the commitment is fully implemented.
During the reporting period, the expert employed by the USAID/GGI conducted the analysis of administrative building of the municipality in the context of requirements set by Georgian legislation and prepared the relevant report.
3.2.1. Conduct capacity analysis of municipal administrative buildings in the context of requirements envisaged by the Georgian legislation
Analysis of the municipality administration building facilities regarding the Georgian legislation requirements is conducted
Kutaisi Municipality Ciity Hall
During the reporting period, the expert employed by the USAID/GGI conducted the analysis of administrative building of the municipality in the context of requirements set by Georgian legislation and prepared the relevant report
3.2.2. Identification of needs and development of TOR (terms of reference) necessary for adapting the building
Needs are identified and TOR (terms of reference) is developed
Identification of needs for the old building and elaboration of appropriate technical assignment are no longer a necessity
3.2.3. Adaptation of the building to PWDS needs
The building is adapted to PWDS needs
The new building of the Kutaisi City Hall is adapted to the needs of people with disabilities, therefore, the goal of the Commitment has been achieved