ფორუმის წევრ არასამთავრობო ორგანიზაციათა რეკომენდაციით, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციამ პარტნიორ უწყებებთან ერთად 2018 წელს დაიწყო სახელმწიფო/საჯარო ინსტიტუციების მიერ საგრანტო დაფინანსების გაცემის არსებული სისტემის რეფორმაზე მუშაობა.
არსებული პრაქტიკის მიხედვით, საქართველოს კანონმდებლობა სამინისტროებისა და საჯარო სამართლის იურიდიული პირების მიერ გრანტის გაცემის საერთო პრინციპებსა და პროცედურას არ ითვალისწინებს. ამასთან, არ არსებობს საჯარო ინსტიტუციების მიერ გრანტის გაცემის ერთიანი საკანონმდებლო სტანდარტი. გარდა ამისა, სახელმწიფო საგრანტო სისტემაში ჩართული არ არის რიგი საჯარო ინსტიტუციებისა, მათ შორის ადგილობრივი თვითმმართველობები.
შედეგი: სახელმწიფო/საჯარო ინსტიტუციების მიერ საგრანტო დაფინანსების გაცემის არსებული სისტემის რეფორმირება, მისი გამჭვირვალობის, ხელმისაწვდომობის და ეფექტიანობის გაზრდა უზრუნველყოფილიავადა: დაწყების თარიღი - დეკემბერი 2018, დასრულების თარიღი - დეკემბერი 2019
პასუხისმგებელი უწყება: მთავრობის ადმინისტრაცია
საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციამ ფორუმის წევრ ა(ა)იპ სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტთან ერთად 2018 წელს დაიწყო სახელმწიფო/საჯარო ინსტიტუციების მიერ საგრანტო დაფინანსების გაცემის არსებული სისტემის რეფორმაზე მუშაობა. შეიქმნა სამუშაო ჯგუფი, რომელიც საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის, სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტის, ფინანსთა სამინისტროს, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროსა და სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს წარმომადგენლებით დაკომპლექტდა. გაიმართა არაერთი შეხვედრა და მომზადდა „გრანტების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების რამდენიმე პროექტი.
მომზადებული კანონპროექტის სამუშაო ვერსია განსაზღვრავს საჯარო დაწესებულების მიერ გრანტის გაცემის საერთო სტანდარტებს, კერძოდ, საჯარო დაწესებულებების მიერ გრანტის გაცემის პრინციპებს (თავისუფალი კონკურენცია, მიუკერძოებლობა, ეფექტიანობა, საჯაროობა, ანგარიშვალდებულება, დამოუკიდებლობა, კოორდინირება), საჯარო დაწესებულებების მიერ გრანტის გაცემის ეტაპებს, საგრანტო პროგრამის შემუშავებასა და გამოქვეყნებასთან, აგრეთვე გრანტის გაცემასთან დაკავშირებულ საკითხებს. ძირითადი სტანდარტ-პრინციპები საკმარისად მკაფიო იქნება იმისთვის, რომ საგრანტო დაფინანსება სანდო და გამჭვირვალე პროცესად იქცეს. ამასთან, ცალკეულ სახელმწიფო უწყებებს აღნიშნული სტანდარტ-პრინციპების შესაბამისად, ექნებათ პროცესის დეტალური მოწესრიგების შესაძლებლობა. სამუშაო ჯგუფი აქტიური დისკუსიებისა და განხილვების შედეგად შეთანხმდა გრანტის გაცემის საერთო პრინციპებზე, თუმცა, რიგ პროცედურულ ნაწილსა და სხვა სუბიექტებისთვის გრანტის გაცემის უფლების მინიჭებაზე მიმდინარეობს მსჯელობა და დამატებით საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკის შესწავლა. დაგეგმილია კანონპროექტზე მუშაობის დასრულება და მისი წარდგენა დაინტერესებული მხარეებისთვის. ხოლო, კანონპროექტის მთავრობის მიერ მოწონების შემთხვევაში იგი წარედგინება საქართველოს პარლამენტს.
სამდივნოს შეფასებით, საანგარიშო პერიოდის დასასრულისთვის ვალდებულება ნაწილობრივ შესრულდა, რადგან მომზადებულია „გრანტების შესახებ“ საქართველოს კანონში შესატანი ცვლილების რამდენიმე პროექტი. საჭიროა, საბოლოო პროექტზე შეთანხმება, მისი დაინტერესებული მხარეებისთვის წარდგენა და შემდეგ ცვლილებების საქართველოს პარლამენტში ინიცირება.
12.1. საკანონმდებლო ცვლილებების მომზადების მიზნით, სხვადასხვა საჯარო დაწესებულებებთან, საზოგადოებრივ ორგანიზაციებთან და ექსპერტებთან კონსულტაციების გამართვა

Following the OGP Georgia Forum member CSOs’ recommendation, the Administration of the Government of Georgia, with its partner agencies, in 2018 started to reform the current system of grant funding by government/public institutions.
According to the existing practices, Georgia's legislation does not imply common principles and procedures of grant issuance by the Ministries and Legal Entities of Public Laws (LEPLs). Moreover, there is no single legislative standard of grant issuance by public institutions. Besides, several public institutions, including local self-government bodies, are not involved in the government grant system at all.
Outcome: Reforming the existing system of grant allocation by the state/public institutions, increasing its transparency, accessibility and efficiency have been ensuredTimeline: Start date - December 2018, End date - December 2019
Lead Agency: Administration of the Government
The Administration of the Government of Georgia, together with the Forum member non-entrepreneurial (non-commercial) legal entity Civil Society Institute (CSI), in 2018 commenced work to reform the existing system of grant issuance funded by a government/public institutions. A working group was created representing the members of the Administration of the Government of Georgia, Civil Society Institute, Ministry of Finance, Ministry of Regional Development and Infrastructure, and State Procurement Agency. Numerous meetings were conducted, and several draft amendments to the Law of Georgia on Grants were prepared.
The draft version of the amendments determines the overall standards of grant funding by a public institution, specifically – the principles of grant funding by a public institution (free competition, impartiality, efficiency, publicity, accountability, independence and coordination), stages of grant issuance, issues related to development and publishing of a grant program, and grant distribution. The key standards and principles will be clear enough to make grand funding a fair and transparent process. Besides, individual governmental agencies will have the opportunity to regulate the process in detail in accordance with the above-mentioned standards and principles. After active discussions and consideration, the working group agreed on common principles of grant issuance. However, the discussions on several procedural issues and on giving permission to other subjects to issue a grant is still ongoing, and the best practices needs to be studied. The work will continue in order to finalize the draft law and present it to the stakeholders. Following the latter, it will be submitted to the Government, and then to the Parliament.
According to the Secretariat’s assessment, the commitment is partially implemented by the end of the reporting period, as several draft amendments to the Law of Georgia on Grants have been prepared. The final draft needs to be agreed upon, presented to the stakeholders and then to the Parliament of Georgia.
12.1. Holding consultations with various public institutions, CSOs and experts to prepare legislative amendments