ვალდებულება: ქალაქ რუსთავის მუნიციპალიტეტში ელექტრონული სერვისების დანერგვა და განვითარება
ვალდებულების აღწერა: თვითმმართველობის განხორციელებისას ელექტრონული მმართველობის პრინციპებზე დაფუძნებული ერთიანი სისტემის შექმნა ღია მმართველობის ერთ–ერთ მნიშვნელოვან და პრიორიტეტულ მიმართულებას წარმოადგენს. აღნიშნულის ფარგლებში, ქ. რუსთავის მუნიციპალიტეტის მერიამ აიღო ვალდებულება 5 ელექტრონული სერვისის დანერგვასთან დაკავშირებით შედეგი: 5 ელექტრონული სერვისი დანერგილია
ვადა: დაწყების თარიღი - ივლისი 2018, დასრულების თარიღი - დეკემბერი 2019
OGP მიმართულებები: სერვისების ხელმისაწვდომობა
პასუხისმგებელი უწყება: რუსთავის მუნიციპალიტეტის მერია
ქ. რუსთავის მუნიციპალიტეტის მერიის არსებულ მუნიციპალურ სერვისებთან დაკავშირებული საკვანძო ბიზნეს-პროცესების ანალიზის განხორციელება და მოდულების გაწერა რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ინიციატივით და ქ. თბილისის მუნიციპალური სერვისების განვითარების სააგენტოს მხარდაჭერით, 2019 წლის 10 სექტემბრიდან დაიწყო. საანგარიშო პერიოდში აქტივობა სრულად განხორციელდა. შედეგად, სივრცითი მოწყობისა და არქიტექტურული მოდული, აგრეთვე, ჯანმრთელობის დაცვის და სოციალური უზრუნველყოფის სერვისების მოდული დანერგილია და გამართულად ფუნქციონირებს სისტემა MMS-ში. შესაბამისად, სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული სამი განხორციელების ეტაპი სრულად შესრულდა.
არ შესრულდა ვალდებულების დანარჩენი სამი ეტაპი, რომელიც შემდეგი 3 მოდულის დანერგვას ითვალისწინებდა:
საანგარიშო პერიოდში ვალდებულების შესრულების პროგრესის მიმოხილვისას მნიშვნელოვანია აღინიშნოს ცენტრალური ხელისუფლების გადაწყვეტილება თვითმმართველი ერთეულების ახალ სისტემაზე (MMS-დან MSDA-ზე) გადასვლის შესახებ, რის გამოც შეფერხდა რიგი აქტივობების სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებულ ვადებში განხორციელება.
- მუნიციპალიტეტმა ბიუჯეტირების მოდულის დანერგვისა თუ მოქალაქეებისთვის ხელმისაწვდომი მონაწილეობითი ბიუჯეტირების მექანიზმის არსებობის შესახებ დამადასტურებელი ინფორმაცია ვერ წარმოადგინა. აღნიშნული ინფორმაცია არ არის განთავსებული არც მუნიციპალიტეტის ვებგვერდზე (rustavi.gov.ge).
- უწყების განცხადებით, ელექტრონული პეტიციების მოდულის დანერგვა იგეგმება მუნიციპალიტეტის ვებგვერდის განახლების ფარგლებში, რაც, საანგარიშო პერიოდში არ დაწყებულა.
- საანგარიშო პერიოდში არ დანერგილა ქონების მართვის სერვისების მოდული.
6.2.1. ქ. რუსთავის მუნიციპალიტეტის მერიის სისტემაში მუნიციპალურ სერვისებთან დაკავშირებული საკვანძო ბიზნეს-პროცესების ანალიზი
ბიზნეს პროცესების ანალიზი განხორციელებულია
რუსთავის მუნიციპალიტეტის მერია
ქ. რუსთავის მუნიციპალიტეტის მერიის არსებულ მუნიციპალურ სერვისებთან დაკავშირებული საკვანძო ბიზნეს-პროცესების ანალიზის განხორციელება და მოდულების გაწერა რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ინიციატივით და ქ. თბილისის მუნიციპალური სერვისების განვითარების სააგენტოს მხარდაჭერით, 2019 წლის 10 სექტემბრიდან დაიწყო
6.2.2. მონაწილეობითი ბიუჯეტირების მოდულის დანერგვა
მონაწილეობითი ბიუჯეტირების მოდული დანერგილია
მონაწილეობითი ბიუჯეტირების მოდულის დანერგვა იგეგმება მუნიციპალიტეტის ვებგვერდის განახლებასთან ერთად
6.2.3. ელექტრონული პეტიციების მოდულის დანერგვა
ელექტრონული პეტიციების მოდული დანერგილია
ელექტრონული პეტიციების მოდული საანგარიშო პერიოდში არ დანერგილა
6.2.4. სივრცითი მოწყობისა და არქიტექტურის მოდულის დანერგვა
სივრცითი მოწყობისა და არქიტექტურის მოდული დანეგილია
სივრცითი მოწყობისა და არქიტექტურული მოდული დანერგილია და გამართულად ფუნქციონირებს სისტემა MMS-ში.
6.2.5. ქონების მართვის სერვისების მოდულის დანერგვა
ქონების მართვის სერვისების მოდული დანერგილია
ქონების მართვის სერვისების მოდული საანგარიშო პერიოდში არ დანერგილა
6.2.6. ჯანმრთელობის დაცვის და სოციალური უზრუნველყოფის სერვისების მოდულის დანერგვა
ჯანმრთელობის დაცვის და სოციალური უზრუნველყოფის სერვისების მოდული დანერგილია
ჯანმრთელობის დაცვის და სოციალური უზრუნველყოფის სერვისების მოდული დანერგილია და გამართულად ფუნქციონირებს სისტემა MMS-ში.

Commitment: Introduction and development of electronic services in Rustavi Municipality
Commitment Description: In exercising self-governance, establishing a unified system based on e-government principles is one of the most important priority directions of open government. In this context, Rustavi Municipality City Hall has committed to introducing five E-services. Outcome: Five E-services are introduced
Timeline: Start date - July 2018, End date - December 2019
OGP Thematic Areas: Access to Services
Lead Agency: Rustavi Municipality City Hall
At the initiative of the Ministry of Regional Development and Infrastructure (MRDI) and with the support of Tbilisi Municipal Service Development Agency, the processes of carrying out the analysis of key business processes related to Rustavi Municipality City Hall's existing municipal services and modules started on 10 September 2019. The activity was fully implemented during the reporting period. As a result, the Spatial Development and Architectural Module as well as Health Care and Social Security Services Module have been introduced and are properly functioning within the MMS system. Therefore, the three milestones envisaged by the Action Plan were fully achieved.
The three other milestones of the commitment included introduction of 3 following modules which were not implemented:
When reviewing the progress achieved in frames of this commitment during the reporting period, it is essential to mention the decision of the central government on shifting the self-governments to the new electronic system (from MMS to MSDA), which caused a delay in the implementation of a number of activities envisaged by the Action Plan.
- The municipality failed to provide the information confirming the introduction of the participatory budgeting module or existence of a participatory budgeting mechanism available to the citizens. This information is not posted on the website of the municipality (rustavi.gov.ge) either.
- According to the City Hall, the introduction of E-petitions Module is planned along with the update the municipality website, which was not initiated during the reporting period.
- Property Management Services Module was not introduced during the reporting period.
6.2.1. Analysis of key business processes related to municipal services in the system of Batumi Municipality City Hall
Business processes analysis is conducted
Rustavi Municipality City Hall
At the initiative of the Ministry of Regional Development and Infrastructure (MRDI) and with the support of Tbilisi Municipal Service Development Agency, the processes of carrying out the analysis of key business processes related to Rustavi Municipality City Hall's existing municipal services and modules started on 10 September 2019.
6.2.2. Introduction of a participatory budgeting module
Participatory Budgeting Module is introduced
Introduction of Participatory Budgeting module is planned along with updating the municipality website
6.2.3. Introduction of e-petitions module
Electronic Petitions Module is introduced
The E-petitions Module was not introduced within the reporting period
6.2.4. Introduction of a spatial arrangement and architecture module
Spatial Development and Architecture Module is introduced
the Spatial Development and Architectural Module has been introduced and is properly functioning within the MMS system.
6.2.5. Introduction of a property management services module
Property Management Services Module is introduced
The Property Management Services Module was not introduced within the reporting period
6.2.6. Introduction of a healthcare and social welfare services module
Health Care and Social Security Services Module is introduced
Health Care and Social Security Services Module has been introduced and is properly functioning within the MMS system